Održana konferencija „Digitalizacija i intelektualna svojina: kraj ili novi početak?“

Boljim zakonskim rješenjima do veće zaštite intelektualne svojine

U Banjaluci je u ponedjeljak 17. juna održana konferencija pod nazivom „Digitalizacija i intelektualna svojima: kraj ili novi početak?“ u organizaciji Instituta za javnu politiku iz Beograda, a u okviru projekta „Balkan Perspectives Today“ i pod generalnim pokroviteljstvom kompanije m:tel.

U modernom svijetu zaštita intelektualne svojine predstavlja jedan od najvažnijih resursa jednog društva. Razvijen sistem za zaštitu intelektualne svojine direktno utiče na povećanje BDP-a i podstiče razvoj inovativnih rešenja za globalne probleme. Istovremeno, ubrzan razvoj novih tehnologija postavio je potpuno nove izazove i prijetnje tradicionalnim načinima zaštite autorskog i srodnih prava. Zbog toga je usaglašavanje nacionalnih legislativa sa međunarodnim i evropskim zakonima postalo krucijalno, posebno u zemljama na evropskom putu.

Konferencija u Banjaluci organizovana je s ciljem da se pruži ekspertska i politička podrška procesu evrointegracije zemalja Zapadnog Balkana i istovremeno javnosti i nadležnim institucijama ukaže na značaj zaštite intelektualne svojine.

Kroz tri panel diskusije, učesnici konferencije „Digitalizacija i intelektualna svojina: kraj ili novi početak?“ razgovarali su o važnosti njene zaštite, kao i načinima na koje je to moguće učiniti u današnje vrijeme. Tokom višečasovne diskusije, stručnjaci iz regiona su razmijenili iskustva, ali i zaključili kako samo boljim zakonskim rješenjima intelektualna svojina u potpunosti može biti zaštićena.

Na panelu „Medijski monopol na Zapadnom Balkanu: Koja je uloga države“, naglašen je značaj intelektualne svojine u razvoju ekonomije jedne zemlje, ali su istaknute i opasnosti koje sa sobom nosi monopolizacija medijskog tržišta. Učesnici prvog panela bili su predsjednici vlada Srbije i Republike Srpske, Ana Brnabić i Radovan Višković, ministar prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja u Vladi Srbije Mladen Šarčević, ministar za naučno-tehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo u Vladi Republike Srpske Srđan Rajčević, ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju u Vladi Republike Srpske Zlatan Klokić i nekadašnji generalni sekretar Regionalnog savjeta za saradnju Goran Svilanović.

Drugi panel povezao je intelektualnu svojinu i telekomunikacije 21. vijeka, kroz razgovor o zaštiti autorskog prava u doba interneta, značaju razvoja 5G mreže i prednostima koje ona donosi. Vladimir Lučić, koordinator za internet i multimediju Telekom grupe, istakao je kako će uloga telekom operatera u narednim godinama biti sve značajnija na polju zaštite intelektualne svojine.

„Svjedoci smo činjenice da je u posljednjih 20 godina jedan cijeli sistem kablovskih operatera nastao na pirateriji, dajući lažne podatke o velikom broju korisnika i prihoda, kršeći time nekoliko zakona. Svojim akcijama, ukrupnjavanjem i sređivanjem tržišta u Republici Srpskoj i Srbiji, Telekom Srbija i m:tel najviše su doprinijeli rješavanju problema iz ove oblasti. S obzirom na to da smo proizvođač, distributer i vlasnik velikog broja digitalnih servisa i sadržaja, samim tim i autorskih prava, a kao lideri u telekom industriji, poštujući zakone, sigurno ćemo odigrati ključnu ulogu u zaštiti intelektualne svojine u budućnosti”, rekao je Lučić tokom panel diskusije sa direktorom Strategije i transformacija kompanije Telenor Nemanjom Žilovićem, direktorom Sektora opštih poslova kompanije VIP Markom Jovićem, direktorom Zavoda za intelektualnu svojinu Srbije Vladimirom Marićem i direktorom Instituta za intelektualno vlasništvo BiH Josipom Merdžom.

Završni panel bavio se temom autorskog prava i savremene piraterije, a učesnici diskusije su govorili o tome koliko digitalizacija podstiče pirateriju, kakve izmjene donosi nova evropska direktiva o autorskom pravu, te koja su savremena rješenja u borbi protiv piraterije.

„Iako sama digitalizacija lakše omogućava pirateriju, ona ne smije biti kočnica razvoju i primjeni digitalizacije, već se moraju pronaći rješenja zaštite autorskih prava u savremenom digitalnom dobu“, rekla je Radmila Bojanić, izvršni direktor za marketing i prodaju kompanije m:tel,  te dodala da je rješenje za ovu problematiku dala Direktiva evropskog parlamenta i vijeća o autorskim pravima na jedinstvenom digitalnom tržištu, te da telekom operatore vidi  kao nosioce primjene direktive u smislu razvoja novih servisa i usluga koji će omogućiti zajedničku borbu za zaštitu autorskih prava.

Osim gospođe Bojanić, na panelu su govorili i direktor Organizacije proizvođača fonograma Srbije Nikola Vilotić, predstavnik Croatia Record Music Publishing Frane Tomašić, izvršni direktor organizacije „Gramm-A“ Romeo Koci, kao i Ahmed Švrakić iz Udruženja za zaštitu prava proizvođača Fonogram BiH.

Ovo je prvi skup ovakve vrste održan u Banjaluci s ciljem pokretanja razgovora o izazovima i prijetnjama koje donosi doba internet revolucije u oblasti intelektualne svojine.